Stowarzyszenie Ludności Niemieckiej "Herder" w Morągu

Kontakt

Adres
ul. Pomorska 23
14-300 Morąg
Telefon
089-757 63 74
Godziny otwarcia:
wt. 10.00 - 16.00
co drugi czw. 10.00 - 16.00

Aktualności

W dniach 18 - 19 października odbędzie się w Morągu seminarium młodzieżowe, zorganizowane przez nasze stowarzyszenie przy pomocy menadżera ds. kultury z ifa.

Z życia stowarzyszenia

Siedziba

Stowarzyszenie wynajmuje swoje pomieszczenia. Trzykrotnie musiało się przeprowadzać, zanim trafiło do obecnej siedziby przy ul. Pomorskiej, dzielonej po sąsiedzku ze Stacją Socjalną Joannitów. Prócz jednej dużej sali lekcyjnej a zarazem spotkań jest kilka mniejszych przeznaczonych na biuro, przedszkole i pokój z używaną odzieżą.

Budynek Siedziby

Członkowie

Liczba członków jest raczej stała. W roku 2000 Stowarzyszenie liczyło około 160 członków. Większość z nich zapomniała jednak, jak się robi coś dla innych i pozostawia wszystko zarządowi. Aktywna jest tylko mała grupka. Dzięki jej zaangażowaniu i realizacji ciekawych projektów sytuacja poprawiła się i liczba członów zaczęła rosnąć. Obecnie wynosi ona 257.

Z życia stowarzyszenia

Dla członków Stowarzyszenia bardzo ważna jest możliwość wzajemnego poznania się i regularnych spotkań. Są ze sobą bardzo zżyci i przeżywają, jeśli któreś z nich odchodzi na zawsze. Ważne jest, by rozmawiać po niemiecku, ale często powstaje podczas rozmów wspaniała polsko-niemiecka mieszanina języków. Szczególnie ceniony jest dostęp do niemieckich książek i czasopism.

W ten sposób można szlifować swój język ojczysty, a przede wszystkim można go pokochać. Członkowie bardzo lubią uczestniczyć w spotkaniach z niemieckimi turystami. Przy tej okazji odnajdywali się już po kilku dziesiątkach lat niejedni krewni, przyjaciele czy znajomi.

Regularnie odbywają się spotkania adwentowe dla dorosłych i gwiazdki dla dzieci. W czasie spotkań obchodzone są urodziny członków. Działa też, raz lepiej, raz gorzej, grupa zajmująca się robótkami ręcznymi. Panie dzięki robótkom mogą sobie trochę dorobić.

Stowarzyszenie jest organizatorem interesujących imprez okolicznościowych, spotkania Wielkanocne, Festynów letnich, Święto pieczonego ziemniaka, Święto jabłka, spotkania adwentowe, Dni Herdera czy "Wigilia z Herderem", które na stałe wpisały się w Kalendarz imprez kulturalnych Morąga

Nauczanie języka niemieckiego

Nauczanie języka niemieckiego prowadzono dla dzieci i dorosłych od 1992 roku. W kursach uczestniczyli chętnie i Polacy, i Ukraińcy. Od 1992 roku działa przedszkole. Warto zauważyć, że dzieci mają potem na lekcjach niemieckiego mniejsze trudności z wymową.

Wyposażenie

Podczas regularnych spotkań można sobie coś wybrać ze zgromadzonej odzieży. Istnieje też biblioteka, ale pilnie potrzebuje osoby, która by ją poprowadziła.

Publikacje

Stowarzyszenie stara się uwiecznić na piśmie wspomnienia starszych ludzi. Większość nich wciąż jednak woli milczeć, gdyż wspomnienia często są bolesne.

Współpraca

Współpraca z władzami miasta układa się normalnie, ale mogłaby ulec poprawie. Polscy i ukraińscy mieszkańcy cenią szczególnie kursy niemieckiego i pomoc socjalną. Dni Herdera w 1999 roku dowiodły, że wszystkie żyjące tu narody dawały i brały - także i Niemcy. To, że narody te potrafią obecnie dobrze współpracować, pokazał właśnie sukces Dni Herdera. Dobrze pracuje się ze Związkiem Wypędzonych z Turyngii oraz Kołem Przyjaciół z Kilonii. Rzadko, ale dobrze, z Niemieckim Czerwonym Krzyżem. Wiele osób pomaga również indywidualnie. Natomiast współpraca z Ziomkostwem Powiatu Morąg układa się problematycznie.

Stacja socjalna

Od października 1996 roku istnieje Stacja Socjalna Joannitów. Współpraca jest znakomita. Stacja łagodzi ogrom biedy i cierpienia.

Strona powstała dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Copyright © 2008 All rights reserved.