Stowarzyszenie Ludności Niemieckiej "Herder" w Morągu

Kontakt

Adres
ul. Pomorska 23
14-300 Morąg
Telefon
089-757 63 74
Godziny otwarcia:
wt. 10.00 - 16.00
co drugi czw. 10.00 - 16.00

Aktualności

W dniach 18 - 19 października odbędzie się w Morągu seminarium młodzieżowe, zorganizowane przez nasze stowarzyszenie przy pomocy menadżera ds. kultury z ifa.

Z życia stowarzyszenia

Stowarzyszenie powołane zostało do życia 19. sierpnia 1992 roku. W 2007 roku świętowane więc było 15-lecie jego istnienia.

Od początku po dzień dzisiejszy prowadzone są kursy języka niemieckiego. Przeznaczone są przede wszystkim dla członków stowarzyszenia i ich rodzin, ale i inni mogą z nich skorzystać.

Aktualna liczba członków stowarzyszenia to 257 osób, jednak niewielu spośród nich jest aktywna.

Jak przez wszystkie poprzednie lata zarząd spotyka się w każdy wtorek, aby uregulować wszystko co związane jest z życiem stowarzyszenia. W każdy co drugi czwartek spotykają się członkowie stowarzyszenia, każdorazowo 25-50 osób, świętowane są urodziny, prowadzi się rozmowy na aktualne tematy, czas mija przy kawie i cieście. Dwa do trzech razy w roku pani Urszula Buschmann z Towarzystwa Przyjaciół Prus Wschodnich w Kiel prowadzi wykłady na różne tematy. Towarzystwo to pomaga Stowarzyszeniu również w innych sprawach. Pod koniec czwartkowych spotkań każdy może sobie wybrać kilka rzeczy.

Od kilku lat organizowane są w różnych miejscowościach nasze festyny letnie. Są to miłe spotkania przy dobrym jedzeniu, interesujących rozmowach, śpiewie i tańcu.

Tradycyjnie już 25 sierpnia obchodzone są urodziny Herdera, współorganizowane przez Muzeum i władze miasta. Jest to okazja do spotkania się z różnymi ludźmi, do wysłuchania dobrego koncertu i wykładu oraz w miłym towarzystwie wypić filiżankę kawy.

W grudniu organizowana jest również wspólna Wigilia z Herderem, i to święto stanie się pewnie tradycją.

Największą imprezą roku jest spotkanie adwentowe - 100 -120 uczestników. Świętu temu towarzyszą miłe rozmowy, niemieckie i polskie kolędy, śpiewane wspólnie przez chór Gimnazjum nr1 w Morągu.

Pod koniec roku miłe spotkania dla naszych najmłodszych - gry, zabawy, konkursy prowadzone przez członków naszej grupy młodzieżowej, no i naturalnie ważne są odwiedziny Mikołaja.

W ostatni czwartek roku zamykamy miniony czas i życzymy sobie dobrego nadchodzącego roku. Do trwałych punktów pracy Stowarzyszenia należą też imprezy organizowane przez Związek Stowarzyszeń i Landsmannschaft.

Strona powstała dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Copyright © 2008 All rights reserved.